آذر, 1397 بدون نظر خدمات

سنگ

کاوشهای باستانی نشان دهنده استفاده گسترده بشر از سنگ در طی دوران تکامل خود است، سنگ همواره به عنوان ابزاری برای ادامه حیاط از تامین سر پناه تا یک اثر هنری مورد توجه بوده و بشر در طی دوران مختلف بسته به تغییر در نیازها از ان بهره برده است.

تعاریف

مواد معدنی

به موادی اطلاق می شود که در طبیعت با ترکیبات خاص و البته بسیار متنوع وجود دارد.

سیستم هماهنگ

جهت ایجاد درک یکسان و یکنواخت از کالاهای موجود در دنیا سازمان جهانی گمرک(WTO) تحت عنوان سیستم هماهنگ شده(HS)، طبقه بندی کالایی خاصی انجام داده است که دقیقترین متون طبقه بندی کالایی موجود در دنیا به حساب می اید (طبقه بندیهای مرجع دیگری نظیر ISIC,CPC،…نیز وجود دارد) که علاوه بر جمع اوری امار، اساس تعرفه های گمرکی 98% تجارت جهان می باشد. تقسیم بندی کالایی صورت گرفته در ادامه کتاب مقررات صادرات و واردات ابتدا کالاها را به 21 قسمت، که این قسمت ها به 98 فصل تقسیم می گردد و در نهایت این فصول به کدهای HS مربوطه که تعاریف مشخص تری از کالا دارد تقسیم می شود.

کد تعرفه گمرکی

کد اختصاص یافته به هر کالا که در گمرک با ان شناسایی می شود.

سنگ ساختمان

معرفی مواد معدنی در ایران و جهان

بالاترین ذخایر مواد معدنی متعلق به چین با 17% کل ذخایردنیا می باشد.

ایران دارای 64 نوع ماده معدنی به میزان 57 میلیارد تن ذخیره است که 3% از کل ذخایر جهان را در اختیاردارد.

در تقسیم بندی سازمان تجارت جهانی قسمت پنجم مربوط به محصولات معدنی می باشد که به 3 فصل به ترتیب زیر تقسیم بندی شده است:

فصل 25 با عنوان “نمک، گوگرد، خاک و سنگ، گچ، اهک و سیمان” 26 با عنوان “سنگ فلز، جوش و خاکستر” و 27 با عنوان “سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر انها، مواد قیری و مواد معدنی” می باشد.

در فصل 25 بالاترین درصد ارزش صادراتی ایران به ترتیب مربوط به گچ، سنگ ساختمانی، سیمان و گوگرد می باشد.

در فصل 26 بالاترین درصد ارزش صادراتی ایران مربوط به سنگ اهن و سنگ مس می باشد.

در فصل 27 بالاترین درصد ارزش صادراتی ایران مربوط به نفت، روغن و قیر استحصالی از مواد نفتی و گاز می باشد. به علت بزرگ بودن بازار فصل 27 ما به ارایه این پاراگراف اکتفا کرده و بررسی های اماری را روی سنگ های معدنی ادامه می دهیم.

سنگ گچ: ماده معدنی با ساختار بسیار نرم که از ترکیب کلسیم و سولفات تشکیل شده است.

سنگ ساختمانی: انواع متنوعی از سنگ های سخت مورد استفاده در ساختمان، که در ایران معادن غنی و منحصر به فردی از برخی از انها نظیر مرر، ترورتن و…وجود دراد.

سیمان: ماده ای چسبنده می باشد که با حرارت دادن ترکیب خاصی از مواد معدنی ماده اولیه ان که کلینکر نام دارد تشکیل می شود  و سپس از ترکیب درصد های مختلف کلینکر با گچ، سیمان با تیپ های متفاوت بدست می اید.

گوگرد: بلورهای زرد رنگ موجود در کانی های سولفات و سولفور می باشد که در صنایع مختلف کاربرد دارد.

آهن: فراوان ترین کانی فلزی موجود در کره زمین است که با عیار 60 سنگ اهن محسوب می شود.

مس: یکی از چهار فلز رنگی دنیا بوده که به صورت معدنی در طبیعت یافت می شود

بررسی اماری ایران و جهان در محصولات معدنی

فصل 25

رتبه های صادراتی برتر دنیا در فصل 25 “نمک، گوگرد، خاک و سنگ گچ اهک و سیمان” متعلق به کشورهای چین با 7% کل صادرات که در رتبه اول و امریکا، ترکیه و المان در رتبه های بعد می باشند. بالاترین واردات به ترتیب مربوط به چین با 12% کل واردات دنیا در رتبه اول و امریکا، هند و المان در رتبه های بعد می باشند. سهم ایران از فصل 25 با عنوان اشاره شده .2% کل صادرات دنیا و .8% کل صادرات ایران را شامل می شود.

در فصل 25  ایران دارای رتبه برتر جهان در صادرات سنگهای گچ، سنگ ساختمانی، سیمان و گوگرد می باشد.

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات سنگ گچ متعلق به تایلند با 20% کل و کشورهای اسپانیا و ایران در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور هند با بیش از چهار میلیارد تن در رتبه اول و کشورهای امریکا و ژاپن در رتبه های بعد قرار دارند.

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات سنگ ساختمانی متعلق به ترکیه 42% کل و کشورهای ایتالیا و یونان در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور چین با 67% در رتبه اول و کشورهای هند و ایتالیا در رتبه های بعد قرار دارند.

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات سیمان متعلق به تایلند با 10% کل و کشورهای ویتنام و ایران در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور قنا  با 13% در رتبه اول و کشورهای بنگلادش و کامرون در رتبه های بعد قرار دارند.

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات گوگرد متعلق به روسیه با 16% مقدار صادرات در رتبه اول و کشورهای کانادا، قزاقستان و امریکا در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور چین با 35% در رتبه اول و کشورهای مراکش، برزیل و امریکا در رتبه های بعد قرار دارند.

ایران با 19% مقدار صادرات سنگ گچ که بیش از 7 میلیارد تن می باشد رتبه دوم دنیا وبا 7%ارزش صادرات سنگ گچ در رتبه پنجم دنیا قرار دارد. با بیش از 970 میلیون تن صادرات سنگ ساختمانی که 7%ارزش صادرات دنیا و معادل 190میلیون دلار می باشد در رتبه چهارم قرار دارد. با بیش از 12 میلیارد تن صادرات سیمان که معادل 4% ارزش صادرات سیمان دنیا به ارزش بیش از 400 میلیون دلار در رتبه هشتم می باشد و با بیش از 700 میلیون تن صادرات گوگرد که معادل 3% ارزش گوگرد صادراتی دنیا و برابر با 65 میلیون دلار می باشد در رتبه هشتم قرار دارد.

فصل26

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات سنگ اهن متعلق به موریتانی با 67% کل و کشورهای استرالیا  و برزیل در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور چین با 69% در رتبه اول و کشورهای ژاپن وکره در رتبه های بعد قرار دارند.

رتبه های برتر دنیا در مقدار صادرات مس پمتعلق به موریتانی با 57 % کل و کشورهای پرو و شیلی در رتبه های بعد قرار دارند و در واردات کشور چین با 50% در رتبه اول و کشورهای ژاپن و اسپانیا در رتبه های بعد قرار دارند.

ایران با 4% مقدار صادرات سنگ اهن که بیش از20 میلیارد تن می باشد رتبه یازدهم دنیا وبا 1%ارزش صادرات سنگ اهن در رتبه نهم دنیا قرار دارد. با بیش از 1% مقدار صادرات دنیا که معادل 600 میلیون تن می باشد و رتبه 11 و ارزش ان معادل  1% ارزش صادرات دنیا و در رتبه 16 ارزش کل صادرات قرار دارد که حاکی از خام فروشی این محصول می باشد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *