آذر, 1397 بدون نظر خدمات

گیاهان دارویی

بررسی اثار به جا مانده از تمدن های باستان نشان دهنده استفاده گسترده بشر از گیاهان دارویی می باشد و تخمین زده می شود از ابتدای پیدایش، بشر اولیه با گیاهان دارویی اشنا بوده و حتی برخی دوران بعضی از این گیاهان مقدس شمرده شده اند.

ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های بشر در 3000 سال قبل از میلاد مسیح از گیاهان دارویی در طب استفاده کرده است و به دلیل وسعت و تنوع اب و هوا از گونه های منحصر به فرد گیاهان بهره مند بوده است تا جایی که اکنون نیز تعداد زیادی از این گیاهان مختص ایران می باشد.

مقدمه

گیاهان دارویی به گیاهانی گفته می شود که کمتر از 1% وزن خشک آنها دارای خواص دارویی موثر بر موجودات زنده باشد که اصطلاحا به ان مواد موثر گفته می شود.

سیستم هماهنگ

جهت ایجاد درک یکسان و یکنواخت از کالاهای موجود در دنیا سازمان جهانی گمرک(WTO) تحت عنوان سیستم هماهنگ شده(HS)، طبقه بندی کالایی خاصی انجام داده است که دقیقترین متون طبقه بندی کالایی موجود در دنیا به حساب می اید (طبقه بندیهای مرجع دیگری نظیر ISIC,CPC،…نیز وجود دارد) که علاوه بر جمع اوری امار، اساس تعرفه های گمرکی 98% تجارت جهان می باشد. تقسیم بندی کالایی صورت گرفته در ادامه کتاب مقررات صادرات و واردات ابتدا کالاها را به 21 قسمت، که این قسمت ها به 98 فصل تقسیم می گردد و در نهایت این فصول به کدهای HS مربوطه که تعاریف مشخص تری از کالا دارد تقسیم می شود.

معرفی محصول

امارهای بانک جهانی نشان می دهد که 422 هزار گونه گیاهی در کل دنیا وجود دنیا دارد که تعداد بسیار زیادی بصورت خودرو رشد میکنند و تعدادی هم به صورت زراعی کشت می شوند سطح زیر کشت گیاهان دارویی در جهان؟؟؟؟؟ درسه دهه گذشته تجارت آن 5 میلیارد دلار بوده که اکنون 100میلیارد می باشد و پیش بینی می شود که این امار تا سال 2050 به 500 میلیارد دلار برسد.

بیش از 7 هزار گونه گیاهان دارویی در ایران و 1748 گونه مختص ایران است،سطح زیر کشت ان 147 هزار هکتار است که 95 هزار هکتار ان زعفران، 15 هزار هکتار ان گل محمدی، 37 هزار هکتار سایر گیاهان دارویی بوده امارها نشان میدهد بالاترین تقاضا برای گیاهان دارویی ایران به ترتیب  زعفران، شیرین بیان، زیره، انقوزه، باریجه، گشنیز، اویشن، مرزه و گل محمدی می باشند.

در حال حاضر 600 میلیون دلار حجم تجارت گیاهان دارویی در سال می باشد و سهم ایران از کل صادرات گیاهان دارویی در جهان .7% می باشد. بیش از نصف تجارت گیاهان دارویی ایران مربوط به زعفران و بیش از 40 میلیون دلار ان مربوط به گل محمدی که 5% از کل اسانس گل محمدی دنیا می  باشد  و مابقی سایر گیاهان دارویی است.

سو مدیریت از یکسو و بروز خشکسالی و قاچاق گیاهان دارویی از سوی دیگر سبب تضعیف موقعیت ایران در این حوزه شده است که به دلیل مزیت رقابتی ایران در کشت متنوع گیاهان دارویی و افزایش تمایل جهانی به استفاده از این گیاهان توجه بیشتر به این بازار می تواند منافع بالایی را ایجاد کند.

در حال حاضر بازیگران اصلی بازار گیاهان دارویی کشورهای چین، هند، امریکا و المان می باشند که مرکز تجارت جهانی گیاهان دارویی در المان است.

تحلیل اماری مقدار و ارزش صادراتی جهان و ایران

امارهای سازمان تجارت جهانی نشان می دهد در فصل نهم(09) با عنوان “قهوه، چای، ماته و ادویه”  بزرگترین صادر کنندگان کشورهای جهان، برزیل با  10%، در مقام اول و کشورهای  ویتنام، المان، هند، چین در رتبه های بعد قرار دارند و بیشترین واردات ان مربوط به امریکا با 17% در رتبه اول و کشورهای المان، فرانسه و ایتالیا در رتبه های بعد قرار دارند ایران 7.% کل صادرات این دنیا در این فصل را دارد که بیشترین صادرات به ترتیب مربوط به زعفران، چای، تخم گشنیز، تخم زیره که در مجموع معادل 360 میلیون دلاراست و بیشترین واردات را به ترتیب درچای سیاه، فلفل، زرد چوبه و قهوه داشته است.

در گروه کالایی سیزدهم(13) “انگم صمغ ها رزین ها سایری شیرها و عصارهای نباتی”  بزرگترین صادر کنندگان کشورهای جهان، چین با 18%، در مقام اول و کشورهای  هند، فرانسه و امریکا در رتبه های بعد قرار دارند و بیشترین واردات ان مربوط به امریکا با 21% در رتبه اول و کشورهای المان، فرانسه و ژاپن در رتبه های بعد قرار دارند  سهم ایران معادل .8% صادرات کل دنیا در این فصل می باشد که بالاترین صادرات به ترتیب مربوط به شیره و عصاره شیرین بیان، انغوزه، کتیرا که معادل 61 میلیون دلاراست و بیشترین واردات در لعاب های تغلیظ شده، مواد پکتینی و سایر شیره ها و عصاره ها می باشد.

در گروه کالایی چهاردهم(14) “مواد قابل بافت، سایر محصولات نباتی” بزرگترین صادر کنندگان کشورهای جهان، اندونزی با 15%، در مقام اول و کشورهای  چین و مالزی در رتبه های بعد قرار دارند و بیشترین واردات ان مربوط به چین با 15% در رتبه اول و کشورهای ژاپن و امریکا در رتبه های بعد قرار دارند  سهم ایران از صادرات این فصل معادل 1.6% کل جهان می باشد که بیشترین مقدار آن مربوط به حنا با بیش از 16 میلیون دلار می باشد و در واردات مربوط به پنبه و کوکوپیتاست.

در گروه کالایی (33) با عنوان “روغن های اسانسی و شبه رزین ها” بزرگترین صادر کنندگان فرانسه با 14% و امریکا و المان در رتبه های بعد و بزرگترین وارد کنندگان ان کشور امریکا با 10% کل واردات و المان و چین در رتبه های بعد قرار دارند، اسانس گل محمدی در فصل 33 قرار دارد و بزرگترین صادر کنندگان ان هند با 35% و برزیل و امریکا در رتبه های بعد قرار دارند ایران 1.2% کل صادرات دنیا را دارد و معادل 14 میلیون دلار می باشد.

طبق تحقیق که در سال 93 صورت گرفته 62% از واردات کل گیاهان دارویی دنیا توسط 10 کشور صورت گرفته است که المان رتبه اول را داشته، در این تحقیق با در نظر گرفتن پتانسیل وارداتی، اندازه بازار، وضعیت اقتصادی، بازار کشورها، هزینه حمل و نقل و وضعیت تجاری کشورها به عنوان بازار های بلقوه ایران مورد بررسی قرار گرفته اند نتایج نشان داده که اولویت صادراتی ایران به ترتیب هنگ کنگ، امریکا، چین، هند، ژاپن، المان ، کره جنوبی، فرانسه ، تایوان و اسپانیا می باشند.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *