آذر, 1397 بدون نظر گیاهان دارویی, مقالات
انقوزه

انقوزه

انسانها با استفاده از گیاهان دارویی توانسته اند بسیاری از بیماریها را درمان و کنترل کنند و با بهره بردن از خواص مختلف انها نیازهای خود را برطرف سازند تنوع و پراکندگی این گیاهان در طبیعت میزان دسترسی به ان را اسان کرده و مردم هر منطقه را از منافع انها بهره مند ساخته است. ایران از غنی ترین مناطق در حوزه گیاهان دارویی می باشد و نمونه های کمیاب بسیاری در ان رشد می کند. در این مقاله گیاه انقوزه به عنوان یکی از نمونه های کمیاب گیاهان دارویی مورد بررسی قرار گرفته است.

انقوزه گیاهی چند ساله و علفی است که در اوایل رشد ساقه مشخصی ندارد و برگ ها در اطراف ریشه روی زمین پراکنده می باشند در ادامه ساقه ان رشد کرده و ممکن است تا 2 متر نیز برسد بسته به شرایط اب و هوایی ممکن است در 6 تا 10 سالگی به گل بنشیند در طول دوره رویش فقط یک بار به گل می رود. بذر، برگ و ریشه این گیاه دارای خواص درمانی است اما ارزش بالای ان به دلیل مواد موثر موجود در شیره ان می باشد که با تیغ زدن قسمت انتهایی ساقه در نزدیکی ریشه از گیاه خارج می شود گیاه انقوزه به دو صورت شیره و کشته(خشک شده) به بازار عرضه می شود که از هر گیاه 80 گرم بطور متوسط درچند بار تیغ زدن بدست می اید شیره انقوزه حاوی ترکیبات فرولیک، وانیلین، صمغ، رزین و اسانس می باشد دوره رشد و به محصول  نشستن گیاه انقوزه طولانی است که با ایجاد شرایط خاص نظیر کشت بافت و ازمایشگاه قابل تغییر می باشد. زیستگاه اولیه این گیاه کشورهای ایران و افغانستان می باشد این گیاه در دامنه ها و در مناطق با 170 تا 200 میلی متر بارش به خوبی رشد می کند نیاز ابی این گیاه بسیار پایین است و به خوبی تحمل اب و هوای بسیار سرد و بسیار گرم را دارد. در ایران مناطق خراسان، کرمان، بلوچستان، کهکیلویه و فارس خواستگاه اصلی ان می باشد.

آمار نشان میدهد صادرات انقوزه ایران بصورت خام صورت میگیرد که بیشترین مقدار ان به کشور هند و مابقی به اروپا و حوزه خلیج فارس صادر می گردد.

انقوزه

کد تعرفه گمرکی گیاه انقوزه 13019020 می باشد

امار صادرات انقوزه دنیا نشان می دهد که کشور اندونزی با بیش از 3هزار تن  بالاترین میزان صادرات دنیا و ایران با بیش از217 تن دومین صادر کننده و تایلند در رتبه سوم صادرات دنیا قرار دارد که ارزش صادراتی انقوزه ایران  بسیار بالاتر از سایر صادر کنند گان این محصول است. بیشترین واردات انقوزه دنیا متعلق به هند و کشورهای اروپایی در رتبه بعد می باشد.

ایران به عنوان زیست گاه طبیعی گیاه انقوزه شرایط اب و هوایی مناسب جهت رشد این گیاه را دارد که می توان با مدیریت بهینه در منابع طبیعی با سرمایه گذاری اندک منافع ارزی مناسبی را ایجاد کرد و با ایجاد واحد های فرا وری ارزش افزوده بیشتر ی را نسیب اقتصاد کشور نمود.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *