آذر, 1397 بدون نظر گیاهان دارویی, مقالات
زیره

زیره

زیره ازسالها قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می گرفته بطوری که مصریان باستان از ان در مومیایی فرعون ها استفاده می کرده ند و در ایران اثار کشف شده از شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان حاکی از استفاده از زیره در ان دوران می باشد.

مرکز تجارت بین المللی(ITC)

از سازمانهای همکار و تحت نظارت سازمان تجارت جهانی(WTO) در حوزه بازرگانی می باشد که امار مربوط به فعالیتهای کشورهای عضو (شامل 222 کشور و قلمرو) را جمع اوری و منشر می کند.

زیره

آمار صادراتی زیره سیاه ایران بسیار پایین بوده و قابل اشاره نمی باشد.

آمار سازمان جهانی نشان می دهد که صادر کنندگان عمده زیره سبز سابیده شده در سال 2017 به ترتیب هند با 21 میلیون تن که 40 درصد کل صادرات جهان است در رتبه اول و کشور سوریه ، ترکیه و اسپانیا پس از ان قرار دارند و زیره سبز سابیده نشده به ترتیب هند با بیش از 300میلیون تن که 71 درصد کل صادرات جهان می باشد دررتبه اول و سوریه و ترکیه در رتبه های بعدی قرار دارند. ایران در زیره سبز در مجموع یک میلیلون تن صادرات داشته است.

بزرگترین کشور های وارد کننده زیره سبز در دنیا کشورهای امریکا، انگلیس و عربستان می باشند.

امار سازمان جهانی گمرک حاکی از ان است که قیمت جهانی زیره و بخصوص زیره سیاه نسبت به قیمت داخلی ان در کشور ما بسیار پایینتر می باشد که بالا بودن قیمت این محصول در کشور را می توان به بروز خشکسالی و کاهش شدید تولید ان مرتبط دانست که در نهایت سبب کاهش رتبه ایران در صادرات ان گردیده است.

نتیجه یک تحقیق نشان داده که کشورهای موفق دنیا در حوزه سنگ از سیاستهای حمایتی ویژه ای استفاده کرده اند که می توان برای کشور چین به عنوان اولین تولید، وارد و صادر کننده سنگ دنیا به تبلیغات گسترده جهانی، حمایت های بهینه داخلی، در ترکیه با انجام تحقیق هدفمند، برند سازی و طراحی که سبب حرکت به سمت هدف بلند مدت تحت برنامه های کوتاه مدت گردیده،  در ایتالیا با حضور فعال در نمایشگاه ها و تبلیغات مبتنی بر کیفیت و استفاده از کارامدترین روش های معرفی محصول در کنار حمایت از تولید کننده و در هند در کنار حمایت از معدن دار تحقیقات وسیع و ارتقای سطح فناوری اشاره کرد.

بررسی آمارهای سازمان تجارت جهانی در سال 2017 نشان می دهد کشورهای ایتالیا و یونان در رتبه های برتر بازار صادراتی تراورتن قرار دارند و ایران در رتبه سوم با بیش از 700 هزار تن و به ارزش 148 میلیون دلار 19 درصد مقدار صادرات و 15 درصد ارز صادراتی این بازار را به خود اختصاص داده است، که بیشترین مقدار این سنگ را به کشور چین که وارد کننده 59% از سنگ تراورتن دنیا می باشد و در رتبه های بعد به هند و ایتالیا صادر کرده است. بررسی امارها نشان دهنده قیمت بالاتر سنگ ایران در مقابل سایر کشورها می باشد که نشان از کیفیت بالای ان دارد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *