آذر, 1397 بدون نظر سنگ, مقالات
سنگ گچ

سنگ گچ

معدن را می توان عمده ترین بخش تامین کننده مواد اولیه صنایع به شمار اورد و ذخایر غنی ان امکان بالقوه ای برای توسعه صنعت یک کشور می باشد. کشور ما در منابع معدنی از نظر مقدار و تنوع بسیار غنی می باشد که با مدیریت مناسب می تواند موتور محرک صنعت و اقتصاد کشور باشد.

مطالعه حاضر به سنگ گچ پرداخته است.

سنگ گچ

معرفی سنگ گچ

گچ از میلیونها سال پیش هنگام تبخیر اب اقیانوسها از رسوب حیوانات تک سلولی بدست امده است اثار به جا مانده حاکی از استفاده گچ در 9000 سال پیش برای گچ کاری می باشد و در تمدن های یونانی، رومی و….جهت ساخت ابزار زیور الات نمای ساختمان و ….مورد استفاده بوده است.

سنگ گچ با نام علمی gypsum شناخته شده است سنگ گچ خالص به رنگ کاملا سفید می باشد و وجود ناخالص های موجود سبب تغییر رنگ ان به سمت دانه های ناخالص می شود این سنگ حاوی اب فراوان می باشد و از این رو می تواند در مقابل اتشسوزی مقاومت داشته باشد.

اثار استفاده از گچ در بناهای به جا مانده از دوران هخامنشی و ساسانی دیده می شود. مهارت استفاده از گچ از ایران به کشورهای عربی رفته و در دوران قاجار سبک جدیدی از گچ بری به روش اروپایی در معماری کشور وارد شده است.

ذخایر سنگ گچ در ایران بیشتر روی سطح زمین قرار دارند.استان هرمزگان و بخصوص غرب شهر بندر عباس بندر پل خمیر دارای معادن عظیم سنگ گچ می باشند که از طریق بندر شهید رجایی توسط کشتی های غول پیکر به حوزه خلیج فارس هندوستان و چین صادر می شود معادن سنگ گچ در تمام مناطق دنیا گسترده می باشد و ذخایر سنگ گچ معادل 3.3 میلیارد تن تخمین زده شده است.

انواع سنگ گچ

  1. سنگ گچ مورد استفاده کارخانه های سیمان این نوع سنگ گچ از نوع ژیپس می باشد و به میزان 4% سنگ گچ با کیفیت با کلینگر در پروسه تولید سیمان ترکیب می شود.
  2. سنگ گچ مخصوص کارخانجات و مصنوعات گچی.
  3. سنگ گچ مصارف صنعتی.
  4. در صنایع چینی- سرامیک- شیشه- کشاورزی- پزشکی و….کاربرد دارد.
  5. انواع دیگر سنگ گچ نظیر بلوری غیر بلوری مرمری خالص نیز در طببیعت وجود دارند که هر کدام خواص و مصارف مخصوص به خود را دارند.

بررسی آماری

طبق امار مرکز امار ایران ارزش سرمایه گذاری معادن در حال بهره برداری در سال 1394 برای کل معادن بیش از 29 میلیون و برای معادن گچ بیش از 79 هزار می باشد.

سنگ گچ با کد تعرفه 252010 شناخته می شود بیشترین مقدار صادرات کل دنیا مربوط به تایلند با بیش از 6 میلیون تن که 20% کل صادرات می باشد و کشورهای اسپانیا، عمان و ایران در رتبه های بعد قرار دارند و بالاترین مقدار واردات ان مربوط به کشورهای هند، امریکا و ژاپن می باشد.

ایران با بیش از 4 میلیون تن 13% از صادرات کل دنیا را به خود اختصاص داده است.

کشورهای وارد کننده گچ از ایران به ترتیب هند با 43% درصد کل صادرات ایران و امارات، قطر، اندونزی و کویت در رتبه های بعد قرار دارند.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *