آذر, 1397 بدون نظر Uncategorized @fa, سنگ, مقالات
تراورتن

تراورتن

از زمان پیدایش بشر امروزی، از سنگ جهت تامین سر پناه استفاده شده است در استان مازندران اثار به جا مانده از سنگ چینی مربوط به 7000 سال پیش کشف گردیده که مرز زمانی استفاده از سنگ را تا پیدایش بشر میشکند.

هنر سنگ تراشی و نمای ساختمان با استفاده از زیبایی سنگ، در تخت جمشید حاکی از ارتباط و اشنایی نزدیک ایرانیان با این ماده معدنی ارزشمند می باشد.

ایران ذخایر عظیمی از سنگ های ساختمانی را دارد که یکی از انها سنگ تراورتن میباشد، در ادامه این تحقیق به تفضیل به ان می پردازیم.

تراورتن از رسوب به جا مانده از چشمه های اب گرم بوده که حفره های موجود در ان نیز از گازهای فعال در ان چشمه ها ناشی می شود، این سنگ رسوبی و تزیینی بوده و نوعی سنگ اهکی متخلخل محسوب می شود.

تراورتن

رگه های موجود در سنگها حاکی از ترکیبات شیمیایی دررسوب گذاری می باشد که این ترکیبات استحکام کمتری نسبت به بدن اصلی سنگ ایجاد میکند و کمترین مقاومت را در برابر ضربه دارد پس می توان گفت هرچه سنگ رگه های کمتری داشته باشد استحکام بالاتری دارد.

امتیازات ان برخورداری از حفر ها در بدنه که باعث شده عایق صدا و حرارت باشد و چسبندگی بالایی برای آن ایجاد کرده است و همچنین وزن مخصوص پایین ان سبب کاهش بار ساختمان می شود، امکان انجام برشهای مختلف به دلیل داشتن رگه در بدنه سنگ نیز از دیگر نکات مثبت آن می باشد و از طرفی جذب بالای اب از معایب ان محسوب می شود که بکارگیری مواد عایق جهت پوشش سطح سنگ این محدودیت را از بین برده و استفاد از این سنگ را بالا برده است.

ایران دارای دهمین ذخایر این سنگ در دنیا می باشد که در تنوع رنگ در رتبه سوم بعد از چین و هند قرار دارد و رنگ قرمز ان مختص ایران می باشد. تحقیقات صورت گرفته حاکی از مزیت بالای ایران در امر تولید و صادرات سنک تراورتن می باشد در صورتی که سهم تولید ناخالص کشور از این صنعت بسیار پایین است.

تراورتن

نتیجه یک تحقیق نشان داده که کشورهای موفق دنیا در حوزه سنگ از سیاستهای حمایتی ویژه ای استفاده کرده اند که می توان برای کشور چین به عنوان اولین تولید، وارد و صادر کننده سنگ دنیا به تبلیغات گسترده جهانی، حمایت های بهینه داخلی، در ترکیه با انجام تحقیق هدفمند، برند سازی و طراحی که سبب حرکت به سمت هدف بلند مدت تحت برنامه های کوتاه مدت گردیده،  در ایتالیا با حضور فعال در نمایشگاه ها و تبلیغات مبتنی بر کیفیت و استفاده از کارامدترین روش های معرفی محصول در کنار حمایت از تولید کننده و در هند در کنار حمایت از معدن دار تحقیقات وسیع و ارتقای سطح فناوری اشاره کرد.

بررسی امارهای سازمان تجارت جهانی در سال 2017 نشان می دهد کشورهای ایتالیا و یونان در رتبه های برتر بازار صادراتی تراورتن قرار دارند و ایران در رتبه سوم با بیش از 700 هزار تن و به ارزش 148 میلیون دلار 19 درصد مقدار صادرات و 15 درصد ارز صادراتی این بازار را به خود اختصاص داده است، که بیشترین مقدار این سنگ را به کشور چین که وارد کننده 59% از سنگ تراورتن دنیا می باشد و در رتبه های بعد به هند و ایتالیا صادر کرده است. بررسی امارها نشان دهنده قیمت بالاتر سنگ ایران در مقابل سایر کشورها می باشد که نشان از کیفیت بالای ان دارد.

Tags

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *